تقویم جهانی طلا
خبر فوری
مطالب آموزشی
پیوند ها

1400-09-03

گزارش روز سه شنبه 3 آذر
نویسنده : مهرداد هاشمی


 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در حالی معاملات روز سه‌‌‌شنبه را آغاز کرد که در ۵ دقیقه نخستین شروع دادوستد‌‌‌ها با افزایش بیش از ۱۵۰۰ واحدی همراه بود اما به یک‌‌‌باره همزمان با پیشی گرفتن جریان فروش روند بازار نیز تغییر کرد و دماسنج اصلی تالار شیشه‌‌‌ای نزولی شد اما ابرکانال ۴/ ۱‌میلیون واحد را از دست نداد.

به این ترتیب در چهارمین روز کاری هفته جاری شاخص کل بورس تهران با افت ۱۸/ ۰ درصدی مواجه شد و در رقم یک‌میلیون و ۴۰۴‌هزار واحدی آرام گرفت. اما شاخص کل هم‌وزن که نمایی از وضعیت کلی بازار را ترسیم می‌کند و تمام شرکت‌های بورسی از یک وزن در این نماگر برخوردارند، افت بیشتری را تجربه کرد.  این شاخص که از تمام شرکت‌ها به یک میزان تاثیر می‌‌‌پذیرد روز سه‌‌‌شنبه ۴۹/ ۰درصد عقب نشست. ارزش معاملات خرد بورس تهران (سهام و حق‌تقدم) نیز رقم ۲۶۷۱میلیارد تومانی را به خود اختصاص داد.

  بی‌‌‌تفاوتی بورس به دلار
در حالی شاهد عقب‌‌‌گرد قیمت‌ها در تالار شیشه‌‌‌ای هستیم که در بازارهای موازی، روز گذشته دلار صعودی بود و بی‌‌‌تفاوت به سفر گروسی به ایران، روند روبه‌رشد خود را ادامه داد. به نظر می‌رسد بدبینی به مذاکرات هسته‌‌‌ای مهم‌ترین دلیل رشد قیمت دلار است اما در تالار شیشه‌‌‌ای شرایط متفاوت است و به نظر می‌رسد دیگر هیچ خبری اعم از مثبت یا منفی در انگیزه سهامداران برای فروش اثر نمی‌‌‌گذارد.

در بازار روز سه‌‌‌شنبه نیز پس از افزایش ۴۶/ ۱درصدی روز ماقبل معاملاتی آن، شاهد افت ۱۸/ ۰درصدی میانگین قیمتی سهام بودیم. اتفاقی که مشابه آن به کرات طی چند وقت اخیر در بازار تجربه شد‌ه‌است. (ثبات ریسک‌های داخلی و خارجی اما به یک‌‌‌باره افزایش یا کاهش چند‌درصدی نماگر بدون تغییر در این پارامتر‌‌‌‌‌‌ها).

در این میان برخی از فعالان معتقدند واکنش بورس تهران به اتفاقاتی اعم از حضور گروسی دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مخابره اخباری مبنی بر عدم‌مشاهده انحراف در برنامه هسته‌‌‌ای ایران منجر به عقب‌‌‌نشینی هرچند محدود تالارنشینان سعادت‌‌‌آباد شد.

 

 

 دیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات