تقویم جهانی طلا
خبر فوری
مطالب آموزشی
پیوند ها

1400-04-22

کاهش قابل توجه قیمت دلار در بازار، آیا سکه ارزان خواهد شد؟


قیمت دلار در روز گذشته کاهش قابل توجهی یافته است. همراه با کاهش دلار، قیمت طلا و سکه نیز نزولی شده و به نظر می رسد روند کاهشی ادامه پیدا کند.

نوسان طلا در عدد 1807، انتظارات معامله‌ گران سکه را دچار شکاف و تغییر کرد و همین موضوع موجب شد تا سکه در کانال 10700 بماند. دلار هم چندان در کانال 24 به کمک سکه‌بازان نیامد زیرا توان عبور از مرز ۲۵ را نداشت.

اونس امروز سه شنبه شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا در ساعت 17:00 را با خود دارد، اگر امروز دلار از خط ۲۵ عبور کند، امکان پیشروی سکه در کانال 10700 وجود دارد.

سکه‌ بازان می دانند مرز بالای 1800 دلار اونس می تواند موقعیت معاملاتی بازیگران سکه را دچار تغییرات معناداری کند. سکه کماکان از حمایت محکم 10500 برخوردار است و تا زمانی که حمایت یاد شده دچار شکست نشود،‌ فروشندگان بزرگ وارد بازار نخواهند شد.

با اینحال، سکه برای رشد نیز نیاز به حمایت اونس طلا و دلار دارد. تا زمانی که خصوصا دلار رشد معناداری را تجربه نکند، ‌خریدهای بزرگی نیز در بازار سکه صورت نخواهد گرفت.

کاهشی ها می گویند با اینکه دلار تهران در رنج به سر می برد ولی دلیل افزایش دلار توسط بازارساز تا حوالی 24700 ، تلاش بازارساز برای فروش دلار در قیمت‌های بالاتر پیش از احیای توافق هسته ای است.


یعنی بازارساز به دنبال «بالا فروش کردن» دارایی‌ های ارزی خود پیش از افت احتمالی دلار است زیرا ایران به زودی به احتمال زیاد با طرف‌های برجام به توافق خواهد رسید و با احیای برجام، دلار کاهشی خواهد شد.


افزایشی ها می گویند هدف بازار ساز از افزایش دلار در صرافی های بانکی، جلوگیری از ورود تقاضای کاذب به بازار است نه این که افت قیمتی شدیدی در راه است.

بازارساز برای جلوگیری از برگشت دلالان و نوسانگیران،‌ قیمت فروش دلار صرافی‌ های بانکی را بالا می برد. زمانی که دلار بازار آزاد با صرافی‌ های بانکی فاصله زیادی پیدا می کند، بخشی از دلالان به قصد کسب سود از این فاصله در صف خرید صرافی های بانکی قرار می‌گیرند.


در واقع تقاضای کاذبی وارد بازار می شود که می تواند رفتار معامله‌ گران را تحت تاثیر قرار دهد. بازارساز با بالا آوردن قیمت معمولا سعی می کند مانع از ورود این نوع تقاضا به بازار شود.

منبع: سایت طلا

 

 

 دیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات